Egyre több képzésnél, sőt, már termékeknél is találkozok az elfáradás-mentes kifejezéssel. Ez pedig nem más, mint egy kifejezetten megtévesztő marketinges fogás. Mert elfáradás-mentes masszázs nem létezik, bármilyen eszközzel vagy technikával csinálod. Bármit ígérjen a képző vagy eladó, aki jó pénzért megtanítja a spéci technikát vagy spéci eszközt. Mondom is a 3 érvem:
- Természetesen vannak technikák, amikkel jobban kíméled a tested. Például ha nem csak a hüvelykujjad, hanem a tenyered, öklöd, tenyérgyököd, alkarod, könyököd is használod. Vagy ha teljes testtel dolgozol, a súlyod minél nagyobb részét a vendégre helyezve. Ezeket érdemes megtanulni és kitapasztalni. Viszont ezek mellett is mégiscsak mozogsz, mégiscsak használod a karod, kezed, dolgozol velük. Ez pedig fárasztó egy idő után. Itt kiemelném, hogy ez az eszközökre is igaz: oké, hogy nem az ujjaddal nyomsz, hanem egy masszázs eszközzel, viszont azt az eszközt markolnod, fognod kell valahogy, a helyén tartani, és nyomást helyezni rá. Szóval hasznos, ha több módon is masszírozol, de fáradásmentes masszázstechnika nem létezik.
- A masszőrnek nem csak a felsőteste fáradhat el! Ahogy az egész napos ülés, úgy az egész napos nonstop állás is fárasztó! Én speciel ezért (is) szoktam leülni, és sokszor le is feküdni relaxálni/meditálni vendégeim között, hogy minél változatosabb legyen a testemet ért terhelés.
- A masszőrnek nem csak a teste fárad. Van vendég aki meg sem szólal, de azért mindannyiunknak vannak olyan vendégei is, akik mesélnek. ilyenkor pedig egy jó masszőr aktív hallgatóság, figyel. Ami vendégről vendégre szintén megterhelő, hisz folyamatos fókuszálással jár. Pláne, hogy egyre többet tanul, tudja, hogy a legtöbb probléma amivel felkeresnek minket, életmódbeli eredetű. És ezeket honnan tudjuk meg? Csak úgy, ha beszélünk a vendéggel. Sokat. Ha nem beszélünk velük, csak tippelni tudunk a probléma okaira. Minél többet tudunk az életéről, annál jobban összeáll hogy mik lehetnek a gondok. (Mozgáshiány vagy épp nem elég változatos vagy rendszeres mozgás, sarokemeléses cipó, táska egyik oldalt hordása, egészségtelen táplálkozás,, kevés/rossz alvás, szorongás, rossz légzés, jó szociális kapcsolatok hiánya, és így tovább.)
Szóval nem létezik sem fáradásmentes masszázs, sem fáradásmentes technika. Lehet persze (és érdemes is) optimalizálni, tudatosabban dolgozni. Például legalább 30 perces szüneteket tartani vendégek között, amikor van egy kis idő leülni/lefeküdni, pihenni kicsit. Vagy épp megtanulni alkart és könyököt is használni. De végső soron a masszőr szakma fizikailag és mentálisan is fárasztó. (Nem véletlenül van annyi kolléga kiégve, nem véletlenül fáj annyi kollégának a dereka, válla, könyöke, csuklója, hüvelykujja, stb.).
Plusz a masszázs ugye nem csak a masszírozással jár, hanem egy igényes masszőr időt és energiát szán például a folyamatos takarításra, mosásra, egyebekre is, de ebbe már bele se megyek most, a fenti 3 érv is bőven elég. 🙂
Ha legközelebb azt ígérik neked, hogy ha fizetsz, olyan technikát/eszközt kapsz, amivel nem fogsz elfáradni masszázs közben, sőt, akár egész nap tudsz majd masszírozni, gondolj erre a cikkre!
Témához kapcsolódó három cikk, hogy ne tévesszenek meg:
- Elfáradás-mentes masszázs nem létezik
- Mi nem az okot kezeljük
- Több technika ≠ több bevétel
- + hasznos videónk a témában: Üzenet a masszőröknek