A mosásról már készítettünk videót (mérgező mosás? címmel) ahol elmondtuk, miért és hogyan ártunk magunknak és vendégeinknek a mosószerekkel. Viszont ott nem a hatékonyság volt a fő szempont, hanem az egészség. Na most viszont megtaláltam a leghatékonyabb masszőr mosószert, ami egészséges, környezetbarát, sőt, a zsírt (olajokat, krémeket) is úgy kiszedi, mintha ott se lett volna. Ez pedig a mosószóda.
Durva, de 11 éves karrierem után most, pár hete jöttem rá erre. Számtalan mosószert próbáltam már, és én is láttam hogy sok masszőr szenved az avas szagú, olajos textilekkel. Ezért a teszteléseket sosem hagytam abba, mindig kerestem a legjobb mosószert. Így jutottam el oda, hogy pár hete vettem egy (papír)zacskó mosószódát, raktam három evőkanállal egy nagy adag olajos textilhez, beindítottam egy 90 fokos mosást és kíváncsian vártam, mi lesz. Az eredmény lesokkolt, és ezt most nem a figyelem felkeltése miatt írom, tényleg. Konkrétan sokkal könnyebb lett minden textilem, az utolsó ml/g olajat is kiszedte. Ezt pedig önmagában tette, úgy, hogy semmi mást nem raktam hozzá. Ez sikerült 2 evőkanállal is, és 60 fokkal is. Persze itt eltérő lehet hogy minek mekkora a mosógépe, milyen olaj van a textilben és mennyi, és így tovább, ezért érdemes az elején kitapasztalni.
Szóval az előnyei:
– hatékony – sok mosószer marketingszövegével ellentétben TÉNYLEG oldja a zsírt – masszőrként ezt nem kell ecsetelnem milyen szuper. Ez amúgy azért lehetséges, mert erős lúg, ph-ja 11-12. De a zsíroldáson kívül a hatékonyság mellé raknám hogy teljesen szagtalanít is. 10%-os ecettel öblítek a mosás végén, és a mosógépből majd a szárítóból is kivéve kizárólag frissen mosott, tiszta illatot érzek, semmi mást.
– Olcsó – 700-900 forint egy kiló, és egy mosáshoz 30-60g elég (egy evőkanál 15-20g) vagyis egy mosás úgy 50 forintra jön ki.
– Környezetbarát – maga az anyag (sziksó, szóda, kuksó – nátrium-karbonát) is természetben fellelhető (pl. szikes tavak vizében, szikes talajban), nem kell hozzáadni semmit, teljesen lebomlik és nem káros a vízi élővilágra sem, sőt, papír csomagolásban is árulják, így ha környezettudatos vagy, teljesen műanyag mentesen használhatod!
– Az egészségre sem ártalmas – persze ne szippantsd fel és nyalogasd a kezed amikor kiméred, de mosás után semmilyen negatív hatása nincs a saját és vendéged egészségére sem. Mivel tényleg egyetlen összetevője, hatóanyaga van (Na₂CO₃) ezért nincs felesleges (és ártalmas) illatanyag, színezék, tartósítószer, foszfor, és egyéb nyalánkságok.
Hátránya:
– Fakít – fekete/sötétszürke textileket használok, és egyértelműen fakultak. Érdekel? Nem. Noémi szerint még szebbek is lettek, de igazából annyi előnye van, hogy tényleg nem zavar az hogy fakóbb a színe bármely textilemnek.
– Ezen kívül még nem találtam más hátrányt, de ha tudtok, írjatok nyugodtan!
Beszerezhetőség: műanyag zacsiban számtalan helyen kapni, de akit érdekel a környezetvédelem, az ugye törekszik ezt kerülni – pláne ha van papírzacsis. Papírban pedig több webshopban is találtam már:
https://mosomami.hu/mososzoda/
https://www.zoldbolt.hu/mososzoda-2-kg
Ennyi. Durva hogy 11 év masszőrködés után fedeztem fel az egyik legrégebbi és legalapabb mosószert, de hát jobb később mint soha.
Remélem sok kollégának lesz hasznos ez az írásom! Aki pedig már tudta, legalább kap egy megerősítést hogy ügyes volt.
U.i.: aki ragaszkodna ahhoz, hogy mosószer is legyen a mosószóda mellé, annak is hoztam két környezetbarát és egészséges mosószert:
https://mosomami.hu/senseco-deluxe-mosolapka-illatanyagmentes/
és hozzá utántöltő még olcsóbban: https://mosomami.hu/senseco-deluxe-mosolapka-illatmentes-140-db-megapack/