Tudtad, hogy masszőrként most fokozottan fontos innod?
Na igen ám, nyilván sejted, hogy most nem az alkoholra vonatkozik ez a kérdés. Habár arról sem lenne rossz ötlet cikket írni – lehet, hogy egyszer majd rá is szánjuk magunkat.
Nagyon gyakran mondogatjuk a vendégeinknek, hogy figyeljenek oda arra, hogy igyanak rendesen. Most viszont szeretném felhívni a figyelmed arra, hogy a nyárra való tekintettel te magad is igyekezz betartani a saját tanácsodat!
(A cikk végén én is hozok számodra 10+1 tippet, ami neked és a vendégeidnek is segíthet abban, hogy könnyebb legyen tartani a napi célt.)
Na de miért kérem ezt tőled fokozottan a nyári időszakban?
Mert amikor a testhőmérsékletünk emelkedik – például kánikulában vagy fizikai aktivitás közben –, az agy hőszabályozó központja, a hipotalamusz, vegetatív idegrendszeri úton jelet küld a verejtékmirigyeknek, hogy kezdjék meg az izzadság termelését.
Ez az izzadság – főként víz, kevés sóval és egyéb anyagokkal – a bőr felszínére kerül, ahol elpárolog. A párolgás hőelvonással járó fizikai folyamat: a víz elpárologtatásához hőenergia szükséges, amelyet a bőrfelszíntől von el. Ezáltal csökken a bőr és a test hőmérséklete, tehát a párolgás hűtő hatású.
Ez a mechanizmus a test egyik legfontosabb hőleadó módszere, és kulcsszerepet játszik a belső egyensúly (homeosztázis) fenntartásában.
Mit is mondtunk, mire izzadunk jobban?
A hőre vagy a fizikai aktivitásra.
És ez miért extra fontos masszőrként?
Mert a melegben végzett fizikai munka mindkét fő izzadást kiváltó tényezőt kipipálja.
Vagyis különösen fontos lesz a megfelelő folyadékbevitel, mert a tested ebben az időszakban a megszokottnál több vizet veszít.
És ez miért nem jó nekünk?
Ahogy mondtuk: izzadással sok vizet és ásványi anyagot veszítesz – ez csökkenti a vérplazma mennyiségét, emiatt a vér sűrűbbé válik, ergo a keringés nehezebbé válik, és kevesebb oxigén jut az izmokhoz és az agyhoz.
Emiatt megfigyelheted magadon, hogy lassabban reagálsz, nem tudsz úgy koncentrálni, csökken a teljesítményed, és hamarabb el is fáradsz.
Vagyis ha nem iszol eleget, a tested nem tud rendesen működni, és sokkal gyorsabban kimerülsz. Esetleg a fejed is fájhat, szédülhetsz, és ingerlékenyebb is lehetsz.
Ezért fizikai munka és meleg idő esetén különösen fontos a rendszeres és elegendő folyadékpótlás – már mielőtt szomjas lennél.
Oké-oké, igyak rendesen, de mennyi az annyi?
Általános ajánlás, hogy testtömeg-kilogrammonként 30–40 ml vizet kellene inni.
Ez azt jelenti például:
- 60 kg-nál: 1,8 – 2,4 liter/nap
- 70 kg-nál: 2,1 – 2,8 liter/nap
- 80 kg-nál: 2,4 – 3,2 liter/nap
Ha meleg van, ezt érdemes lehet +0,5–1 literrel növelni, attól függően, mennyire izzadsz.
Plusz tipp: mindig legyen melletted víz – ez segít abban, hogy ne csak étkezéskor igyál, hanem napközben is, kisebb adagokban, folyamatosan ellásd magad.
Számít, mit iszom?
Igen, nagyon is! A legjobb választás mindig a víz.
Ezt is izgalmasabbá teheted, ha szeretnéd: egy kis citrommal, uborkaszelettel, mentával, citromfűvel vagy bogyós gyümölccsel.
Ha lehet, kevesebb kávét és alkoholt fogyassz melegben, mert ezek enyhén vízhajtó hatásúak, így fokozhatják a dehidratációt – ha mégis jól esnek, igyál melléjük friss vizet is.
Ha extrém módon izzadsz, az ásványi anyagok pótlásában segíthet:
- enyhén sózott, citromos víz,
- magasabb nátrium- és magnéziumtartalmú ásványvíz,
- vagy egy jól megválasztott izotóniás ital.
Ezeket nem kell túlzásba vinni, de ha igazán megterhelő napod van, hasznos segítséget jelenthetnek – figyelj viszont arra, hogy sok boltban kapható izotóniás ital tartalmaz édesítőszert, cukrot vagy adalékanyagokat, ezért nem mindegy, melyiket választod.
Te is figyelj magadra!
Ha másnak azt tanácsolod, hogy igyon rendszeresen, ne felejtsd el ezt saját magadnak is megadni.
Masszőrként ne csak vendégeink testi állapotára figyeljünk, hanem saját testünk finom jelzéseire is. A rendszeres és tudatos folyadékbevitel nem csak egészséges, de segít abban is, hogy hosszú távon is jelen tudj lenni mások támogatásában.
Ne várd meg, míg szomjas leszel – gondoskodj magadról tudatosan!
💧 10+1 tipp, hogy könnyebb legyen rendszeresen inni – még a legzsúfoltabb napokon is:
- Kezdd kapásból vízzel a napod!
Lefekvéskor tedd az ágyad mellé a poharat, és amikor felébredsz, kezdj azzal, hogy rutinszerűen lehúzod. Máris kipipáltál 2 dl-t a listádról! - Mindig legyen kéznél!
Legyen előre akár több helyre is kikészítve. Ne azért ne igyál, mert nincs kedved felállni, vagy mert nem maradt rá időd a masszázs előtt. - Ízesítsd, ha úgy könnyebb.
Citrom, uborka, menta, fagyasztott gyümölcs, gyömbér – mind segít, hogy ínycsiklandóbb legyen a víz gondolata. A változatosság fenntartja a kedvet. - Igyál minden vendég után.
Alakítsd rituálévá: ha vége a kezelésnek, előbb iszol, aztán fertőtlenítesz – így kevésbé felejted el. - Csinálj belőle „kihívást”!
Rajzolj 8 kis pöttyöt egy post-it-re a kezelő ajtófélfájára, és minden megivott 2 dl után húzz át egyet. Meglepően motiváló! - Használj szívószálas palackot.
Az emberek gyakran többet és szívesebben isznak így, hiszen szinte észrevétlenül lehet kortyolgatni – akár e-mail írás közben is. - Legyen egy olyan kulacsod vagy poharad, amit imádsz.
Mókásan hangozhat, de ha örömmel nézel rá és jó kézbe venni, az segít az ivásban is. - Használj „ivós háttérképet” a telefonodon.
Állíts be olyan képet, amiről eszedbe jut, hogy igyál, amikor csak rápillantasz. - Tedd a vized látható, feltűnő helyre.
Ha szem előtt van, biztosabb, hogy eszedbe is jut. - Tűzz ki napi célt.
Mennyi az ideális napi mennyiség számodra? Jelöld játékosan egy papíron, a kulacsodon vagy telefonos emlékeztetőn.
+1: Edd meg a vizet!
Vannak kifejezetten magas víztartalmú ételek, amelyek segítenek a hidratálásban – ezek különösen hasznosak, ha nehezebben iszol.
Pl.: uborka, jégsaláta, cukkini, paradicsom, eper, görögdinnye, narancs, őszibarack…
Ha érdekel a témához kapcsolódó cikkünk:
Víz a vendégnek, csináld jól! Kattint a linkre és folytasd az olvasást:
https://tudatosmasszor.hu/viz-a-vendegnek-csinald-jol