Barion Pixel

Kerüld az illatanyagokat! 

Sokan nem tudják, de napjainkban egyre több egészségügyi problémát okoznak az illatanyagok:

Viszketést, bőrpírt, köhögést, tüsszögést, fejfájást, migrént, szédülést, hányingert, kiütéseket – és ezek még a kevésbé ijesztő tünetek. Ezen felül okozhatnak asztmás rohamot, befolyásolhatják a hormonrendszerünket, és egyre több ilyen anyagot (vagy hordozóját) kapcsolnak össze kutatásokban a terméketlenséggel, a daganatos megbetegedésekkel és az immunrendszer gyengítésével is.

Ennek egyik oka, hogy az utóbbi két évtizedben drasztikusan megnőtt az illatanyagok mennyisége, melyekkel szervezetünk találkozik. Gondolj csak bele, hogy téged mennyi illatanyag vesz körül akár csak egy átlagos nap. Nézz körbe a háztartásodban, mennyi olyan terméket használsz, aminek az összetevői között ott van az illatanyag/parfüm szó?

A teljesség igénye nélkül pár példa: tusfürdő, sampon, balzsam, szappan, testápoló, hajápoló és borotválkozási szerek. Szinte minden kozmetikum, papírzsepi, wc papír, nedves wc papír, wc tisztító, felmosószer, ablakmosó, bútorápoló, mosogató- és mosószer, öblítő illetve szinte minden további tisztítószer, kézfertőtlenítő, felületfertőtlenítő…

Sőt, még ezen felül is sokszor illatosítjuk a wc-t, teljes helyiségeket illatosítókkal, füstölőkkel, aromaterápiás diffúzorokkal.
Ezen felül pedig egyre gyakoribb, hogy edzőtermekbe, boltokba, egész plázákban illatosítót raknak a szellőztető rendszerbe. Sőt (sokadjára), a 6. kerületben ahol dolgozok, konkrétan a közterületet (tehát az utcát!) is már kifejezetten erős illatanyagos tisztítószerrel mossák fel, amit már több utca távolságban lehet érezni.

Mivel mi macskásak vagyunk, azt is fontosnak érzem megemlíteni, hogy szegény cicáknak is egyre többen illatosított almot adnak (vagy utólag illatosítót az alomhoz). Ez a gazdinak is káros, a macskáknak pedig hatványozottan, mert ők le is nyalják magukról, ergo meg is eszik ezeket a vegyszereket… Pluszban igaz itt is, hogy ha ne adj isten fürdetni kell az állatot, legyen szó akár macskáról, akár kutyáról, akár bármi szőrös/nem szőrös kedvencről, ott is jusson mindig eszünkbe, hogy az illatmentes termék lesz a mi jó barátunk. Na meg, ha már itt tartunk , akkor persze azt is megemlítem, hogy nem egy kisállat kapott már mérgezést illóolaj, illatanyag párologtatása/levegőbe való juttatása miatt. 

Na de visszatérve a fentebbi példákhoz, és az emberekhez. Nem elég hogy teli van illatanyagokkal a bőrünk és a hajunk a sok kozmetikum miatt, a felvett ruhánk a mosószer és öblítő/mosóparfüm miatt, még fújunk magunkra egy kis (vagy sok) parfümöt/testpermetet/hajpermetet. Ezzel még tovább szélesítve ez illatskálánk. Tehát a választható illatosított termékek tárháza szinte végtelen, mi pedig szívesen ki is használjuk őket, hisz ritkán (vagy soha sem) jön velünk szembe az az információ, hogy ez mi minden károsat is okozhat nekünk. Így ezekről nem tudva, pedig miért is ne választanánk ezeket, ha az ember kifejezetten kedveli az illatokat, főleg ha még a rossz szagok elnyomására is használhatjuk sokszor, nem csak úgy extrában. De remélem az írásom elolvasása utána, benned is erősödik majd az a tudat, hogy miért is ne válasszuk ezeket – ha tehetjük.

És akkor hogy a szakmánknál is maradjunk, illatanyagokat raknak a masszázsolajba és a krémbe, a masszázshelyiségben pedig illatozik a füstölő, az aromaterápiás diffúzor, vagy más illatosító.

A fenti példákat átolvasva engem sokadjára is lesokkol, hogy milyen durva mennyiségben van körülöttünk a rengeteg koncentrált illatanyag. Nem véletlen okoz egyre többeknek gondot, amit az írásom elején is láthattok.

Na, de most, hogy már a stressz szinted jól felment, olvasva ezt a rengeteg felsorolást, szerintem már nem csodálkozol, miért javaslom mindig, mindenhol, mindenkor az illatmentes termékek használatát. Szóval mindenkit akit érdekel akár a saját, akár a körülötte élők (legyen az akár ember, akár cica, akár kutya ) egészsége, arra buzdítok, hogy amennyire csak lehet, csökkentse az illatanyagok használatát!

Mindent elhagyni persze nehéz, de már az is számít, ha törekszünk rá. Például mi is használunk illatosított dezodort. Viszont mind otthon, mind a masszázs stúdiómban illatanyag-mentes a mosószer, folyékonyszappan, tusfürdő, mosogatószer, felmosószer, wc papír, papírzsebkendő, és természetesen a vivőanyag (a legjobb vivőanyag c. videónkat ajánljuk!) is amivel dolgozok – tiszta rizsolaj. Öblítő helyett ecetet használok a mosásnál (nem, nem lesz ecet illata, teljesen illatmentes minden textil), a helyet pedig nem illatosítom semmivel. Helyette gyakran szellőztetem, és légtisztítóval tisztítom (amiben a szénszűrő segít a szagokat semlegesíteni). 

Számomra a két legérzékenyebb pontja a hozzáadott-illatanyag-mentes létnek a hónalj és a wc. Logikusan előbbinél az izzadtság, utóbbinál a kaka szagát kendőzném el. A dezodornál már találtam szuper hozzáadott illatanyag-menteset, épp átszokóban vagyok. Plusz sokat segít, ha van a masszázs stúdióban tiszta ruha, amit bármikor át lehete kapni két vendég között egy-egy “cicamosdás” után. A wc-nél pedig wc-olajat használok, de ettől is tervezek valahogy megszabadulni. Aktuális ötletem, hogy veszek szárított levendulát kis pamut huzatban, és azt tartanám a mosdóban, aztán ha valaki kakilt, megnyomorgatom a párnát ott és járatom a szellőztetést. Erre egyéb tippeket szívesen fogadok!

Ha te is változtatnál, sok sikert kívánunk!

+ pár hasznos infó:

  • Ha keresnél illatmentes termékeket (pl. mosószer, folyékonyszappan) a weboldalunkon találsz az ajánlások között.
  • Attól még, hogy természetes egy illatosító anyag, ugyan úgy okozhatja a fenti problémákat. Például az alábbi anyagok egyre gyakoribb allergének: Benzyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Cinnamyl Alcohol, Cinnamal, Citral, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Isoeugenol, Anisyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Benzyl Cinnamate, Citronellol, Farnesol, Limonene, Linalool, limonene, linalool, geraniol. Ezek mindegyike az illóolajok természetes komponense. (A témához kapcsolódóan ajánljuk a “veszélyes az illóolaj?” c. a “természetes ≠ biztonságos” c. valamint a “mérgező mosás” c. videónkat is)
  • Ahogy azt a mosásos videónkban is említettük (link kommentben), a parfüm szó alatti anyagokat (pár, már ismert allergén kivételével, mint a linalool, euganol, limonene – amik illóolajokban is ott vannak, sőt, néhánynak a legfőbb hatóanyagai) nem kell leírniuk. Például megvizsgáltak egy OldSpice dezodort, amiben a parfüm szó alatt 42 összetevő bújt meg. (Ugyan ez igaz az aromákra is az ételeknél: odaírják hogy aroma/aromák, de azt már nem kötelesek feltüntetni, hogy abban hány tucat vegyszer van. Ez ijesztő, mi ezért is próbálunk minden olyan terméket kerülni, aminek az összetevői között akár a parfüm/illatanyag, akár az aroma/aromák szó szerepel.
  • Hasznos doksi a témában: https://www.ewg.org/sites/default/files/report/SafeCosmetics_FragranceRpt.pdf

Szerző: Sziklai Csaba masszőr, masszázs oktató, a Masszőr kézikönyv írója. Bővebben…

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük