Szexuális bántalmazás? Káros illóolaj? Kiégés? Vegyszerek, mikroműanyagok? Sorolhatnám még. Igen, sokat írok a káros részeiről a masszőr szakmának. Ezt nem azért teszem, mert annyira negatív lennék, hanem mert a legtöbb ilyen negatív hatást ki tudjuk védeni. (Például ha nem használunk illóolajokat, füstölőket, illatgyertyákat, mosószódával mosunk és ecettel öblítünk, tartunk rendes szüneteket ahol pihenünk, lefekszünk akár, és így tovább) Ha pedig ki tudunk védeni egy-egy olyan tényezőt, mely károsan hat az életünkre, miért ne tennénk? 🙂
De hogy most kifejezetten a pozitív részére fókuszáljunk, összeszedtem pár olyan aspektust, ami sokaknál munkaköri ártalom, nálunk viszont kikerülhető.
Zaj – A sok zajt általában a halláskárosodással kötik össze a szakemberek. Viszont kevésbé tárgyalt, mégis egyre problémásabb téma, hogy hatalmas stresszt is okoz a zaj manapság – legalább annyit mint a légszennyezés. Már munkán kívül is problémás a sok zaj (repülők, autók, a szomszédok barkácsolása, folyamatos zene mindenhol), de gondolj bele, hogy mennyi embernek zajos a munkakörnyezete is egész nap. Képzeld el egy építőiparban dolgozónál a gépek miatt vagy épp egy fodrásznál a hajszárító miatti károkat. Vagy akár ad edzőtermekben folyamatosan dübörgő zene mellett a napi 8 órát… Majd ehhez képest nézd meg a mi szakmánk. Akár néma csendben, akár lágy, halk zene mellett is masszírozhatunk, kizárva minden zajt. Ebben kifejezetten szerencsések vagyunk! 🙂
A csönd megijeszt engem, mert az igazságot ordítja. – Pink
Miután kiraktam ezt az apró írást, később este eszembe jutott még egy aspektusa a témának. Aztán gondoltam leírom nektek azt is, hátha van aki nem hallott még erről, és hasznára válna. Aki meg hallott, annak hátha újabb löketet ad a változtatáshoz! 🙂 Plusz úgy belemerültem, hogy inkább frissítem a cikket, részletesebb lett. 😀
A lényeg, hogy nem csak a nagy zaj okoz károkat (pl. hajszárító, barkácseszközök, koncert…). Hanem a kevésbé hangos, de folyamatos zajok is problémát okoznak, melyet érdemes elkerülni, pláne ha szerencsénk van, mert van rá lehetőségünk is, hisz ilyen halk hivatást választottunk. 🙂
A folyamatos zaj (legyen az akár tévé vagy rádió a háttérben, esetleg podcast vagy zene a fülben) sok szempontból káros az emberi testre és lélekre. Amikor állandó hanghatások vesznek körül minket, a testünk folyamatos készültségi állapotba kerül, mintha mindig védekezni kellene. Ez a belső feszültség alattomosan növeli a stresszt: ilyenkor több stresszhormon, például kortizol és adrenalin szabadul fel, ami hosszan tartó feszültséget és kimerültséget okoz. Ha ez mindennapossá válik, a test és a lélek is folyamatos nyomás alá kerül, és az apró, mindennapi helyzetekben is ingerlékenyebbé válunk, könnyebben kiabálunk a szeretteinkkel, és elviselhetetlennek érezzük azt is, ami egyébként nem zavarna.
A zaj káros hatással van az alvásra is. Próbáljunk csak egy forgalmas utcában aludni nyitott ablaknál – az agyunk ilyenkor folyamatosan résen van, és nem enged mély álomba zuhanni, bármennyire is fáradtak vagyunk. Ha ez mindennapossá válik, hosszú távon olyan, mintha soha nem pihennénk ki magunkat igazán. Ezzel pedig egy idő után nemcsak fáradtabbnak érezzük magunkat, de egyébként ártalmatlan dolgok is könnyen kiborítanak, és még az egészségünk is gyengülhet. A fáradtság és az alváshiány az immunrendszerünket is gyengíti, így fogékonyabbá válhatunk betegségekre.
A szívünk és az érrendszerünk is érzi a zajterhelés hatásait. Ha állandóan feszült, zajos környezetben élünk, a testünk alkalmazkodik ehhez, és a szív gyorsabban ver, a vérnyomás pedig megemelkedik. Ez a folyamatos készenléti állapot, mint egy háttérzaj, a szívre is nagy terhet ró, és így idővel hajlamosabbá válhatunk a magas vérnyomásra, sőt, a szívinfarktus vagy a stroke kockázata is nőhet.
A koncentráció is nagy kihívás zajos környezetben. Akár dolgozunk, tanulunk vagy csak egyszerűen próbálunk egy könyvre figyelni, a zaj állandó figyelemelterelést jelent. Gyerekeknél különösen hátrányos ez, mivel az összpontosítás, a memória és a nyelvi készségek mind nagyban függnek attól, hogy mennyire tudják kizárni a külső ingereket. Felnőtteknél pedig a munkahelyi zaj csökkenti a produktivitást és a mentális fáradtságot is hamarabb előidézi.
Emellett a hallásunk is veszélyben van. A folyamatos, erős hanghatások, például hangos forgalom vagy zene, fokozatosan károsítják a hallásunkat, ami egy visszafordíthatatlan folyamat. Ez idővel nemcsak az érzékelésünket, hanem az életminőségünket is ronthatja, hiszen a hallásvesztés gyakran elszigeteltséghez és kommunikációs nehézségekhez vezet.
A zaj ráadásul nem csak a testre, hanem a lélekre is hat. Amikor nincs esélyünk a csendes pillanatokra, nem tudunk igazán megnyugodni, feldolgozni a gondolatainkat. A folyamatos zajjal elnyomjuk saját gondolatainkat. Pedig a csend a belső békénk és megújulásunk egyik legfontosabb forrása. Sőt, amikor ebből a folyamatos zajkörnyezet kizár minket, nagyobb valószínűséggel válunk ingerlékennyé, és kevésbé tudunk türelmesek lenni másokkal. A zaj fokozza a belső feszültséget, amit gyakran a legközelebbi kapcsolatainkon vezetünk le. Így végső soron még a családi, baráti kapcsolatokra is hatással van, hiszen egy folyamatosan zajos környezetben minden és mindenki terhesebbnek, bonyolultabbnak tűnik.
A csend visszaadása a testünknek és a lelkünknek lehetőséget ad arra, hogy megpihenjenek, feltöltődjenek, és újra képesek legyenek igazán jelen lenni a pillanatban.
“A csend nem üresség, hanem egy különleges forma, amely megteremti az egyensúlyt a lélekben.” – Carl Jung
Ha elkészült mind az öt cikk, itt lesznek felsorolva együtt:
- A masszőr szakma előnyei 1.: ZAJ
- –
- –
- –
- –