Szexuális bántalmazás? Káros illóolaj? Kiégés? Vegyszerek, mikroműanyagok? Sorolhatnám még. Igen, sokat írok a káros részeiről a masszőr szakmának. Ezt nem azért teszem, mert annyira negatív lennék, hanem mert a legtöbb ilyen negatív hatást ki tudjuk védeni. (Például ha nem használunk illóolajokat, füstölőket, illatgyertyákat, mosószódával mosunk és ecettel öblítünk, tartunk rendes szüneteket ahol pihenünk, lefekszünk akár, és így tovább) Ha pedig ki tudunk védeni egy-egy olyan tényezőt, mely károsan hat az életünkre, miért ne tennénk? 🙂
De hogy most kifejezetten a pozitív részére fókuszáljunk, összeszedtem pár olyan aspektust, ami sokaknál munkaköri ártalom, nálunk viszont kikerülhető.
Fizikai megterhelés – Sokaknak kell egész nap állniuk, például a vendéglátásban egy konyhán. Sokan pedig rengeteget ülnek, akár egy irodában, akár egy autóban. Mindkettőnél a hosszú, változatlan póz a problémás a testnek. Ezzel ellentétben nekünk (főleg vállalkozóként, vagy ha alkalmazottként vannak rendes szüneteink) lehetőségünk van a masszázs közben is sokféle pózban dolgozni, majd a masszázsok között leülni, akár lefeküdni. Ezzel pedig kímélve a testünket a változatossággal. Az egyik legszerencsésebbek vagyunk ebben az aspektusban is. 🙂 (Azt viszont ne feledjük, hogy kellenek ezek a szünetek, kell a pihenés és változatosság, mert ahogy egy előző cikkünkben is írtuk: Elfáradás-mentes masszázs nem létezik – https://tudatosmasszor.hu/elfaradas-mentes-masszazs-nem-letezik – Sőt, erről egy fontos videót is készítettünk: Nem létezik fáradásmentes masszázstechnika – Leggyakoribb megtévesztések I.
Folytatnám a gondolatmenetet a fizikai terheléssel kapcsolatban, mert bár valóban szerencsések vagyunk a masszőri szakmában ebből a szempontból, mégis van néhány fontos részlet, amit érdemes figyelembe venni ahhoz, hogy hosszú távon is egészségesek maradjunk.
A masszőr munka is megterheli a testet, és ha nem figyelünk oda a testtartásunkra és a mozdulataink helyességére, könnyen jelentkezhetnek fájdalmak, különösen a hát, a váll, csukló és az ujjak (pláne hüvelyk) területén. Az ismétlődő mozdulatok például a vállízületet és az alsó hátat terhelhetik, de megfelelő technikával és odafigyeléssel ezek a problémák nagy mértékben megelőzhetők. Fontos, hogy tudatosan figyeljünk a testünkre: például az, hogy a testsúlyunkat ne csak a karjainkra vagy a vállunkra helyezzük, hanem a lábainkat, törzsünket használjuk a mozdulatokhoz, jelentősen csökkentheti a terhelést. Így nemcsak kíméljük magunkat, de hatékonyabbak is lehetünk a masszázs során.
A témával kapcsolatban ajánlom egy rövid videónkat, ahol szemléltetek is egy-két dolgot ezzel kapcsolatban:
Tökéletes masszőrpóz? – avagy a helyes tartás masszázs közben
És ha már a szünetek fontosságát említettem: ezek valóban nem luxusok, hanem elengedhetetlenek. A szünetek alatt tudjuk igazán pihenni, visszanyerni az energiánkat, ellazítani a megfeszített izmokat, és felkészülni a következő kliensre – vagyis például takarítani.
(Amúgy a takarítás fontosságát sokan elfeledik sajnos. Amikor egy vendégem arról mesél, hogy az előző helyen ahol volt, a kilincset váltották a vendégek, ott annyit mondok, hogy tegye fel magában a kérdést: mikor takarított alaposan az a masszőr? Mikor cserélt textileket, mikor telt le a fertőtlenítő hatóideje amit használt, hogy ne egy felesleges látszat intézkedés legyen? És így tovább…)
Egy gyors átmozgatás, egy kis ülés, akár fekvés, pár perces légzőgyakorlat – mind csodákat tud tenni. Sokan sajnos alábecsülik, mennyire hasznosak ezek a rövid pihenők, de valójában épp ezek segítenek abban, hogy hosszú távon is fenntartható legyen számunkra ez a szakma. (Nem véletlen, hogy annyi masszőr ég ki akár pár év munka után, vagy annyi masszőrnek fáj valamije.)
Végső soron tehát a fizikai terhelés is inkább egy olyan tényező, ami a mi kezünkben van. Ha jól csináljuk, és tudatosan figyelünk magunkra, akkor a masszőr szakma nemcsak kihívásokkal teli, de a test számára is előnyös lehet, hiszen a folyamatos mozgás és változatos pózok sokkal természetesebb és egészségesebb hatást gyakorolnak ránk, mint az ülő- vagy állómunkák.
Ha elkészült mind az öt cikk, itt lesznek felsorolva együtt:
-
- A masszőr szakma előnyei 3.: FIZIKAI MEGTERHELÉS
-
- –
-
- –